Интервю с Гергана Димова за тревожността

Поканихме Гергана Димова за разговор по една винаги актуална тема: тревожността. Как хората да направят разлика между притеснение и тревожност? Донякъде те са синоними. И с двете понятия описваме състояние на липса на спокойствие. Изпитваме ги, когато има  реални ситуации, които разчитаме като рискови. Например: детето ми е болно и има висока температура – аз съм притеснена за…

Виж повече

Интервю с Гергана Димова пред framar.bg

Психологът Гергана Христова: Децата имат нужда от криле, които укрепват благодарение на грижата и уважението към тяхната личност Казвам се Гергана Христова – сертифициран психотерапевт към Дружеството за позитивна психотерапия в България. На 23 години излязох от университета с диплома за магистър по социална психология. Днес смятам, че за да практикуваш тази професия е по-важна…

Виж повече

Коронавирусът – повод за промяна

Мили хора, дойдоха трудни времена, в които отново сме разединени. Коронавирус, пандемия, карантина!!! Тревожността ни завладява – бавно и сигурно. Информация има много, но е в полюсите от “нищо различно от обикновен грип” до “катастрофа – краят на една цивилизация”. Всеки от нас е изправен пред избор в какво да вярва и какви мерки да…

Виж повече

Психотерапията – помощ за самопомощ

Животът е преход от криза в криза. Винаги има какво да преодоляваш, с какво да се справяш и какво да научиш. Китайската погогворка гласи: “Да живееш в интересни времена е проклятие”. Така възприемаме и живота си – изпълнен ли е с много събития и обрати го считаме за труден. Ако сменим гледната точка обаче, можем…

Виж повече

Мъж в капана – за насилието от друг ъгъл

Напоследък все по-често надигаме глас по един проблем, който дълги години замитахме под килима. Темата за домашното насилие е важна, защото често човекът, който е в позицията на жертва е толкова объркан от внушенията на своя насилник, че приема всичко, което му се случва за заслужено, защото сам го е придизвикал. Жертвите не виждат реалността,…

Виж повече

Да се разведеш със себе си – тревожността на времето, в което живеем

Забързани, задъхани, искащи, неудовлетворени – такива сме хората днес. Във всичко виждаме недостатъчност, която може да е стимул за развитие и просперитет, но забравим ли да виждаме онова, което имаме и което ни се дава, се чувстваме като корабокрушенци, хванали спасителна греда в бурното море на живота, страхувайки се, че бездната ще ни погълне. Ставаме…

Виж повече